4.-5. novembril toimus üle-eestiline Presidendi väitlusturniir, millest võttis osa ka Jõhvi Gümnaasiumi võistkond 10. D klassist koosseisus Jana Hrissanfova, Aleksandra Ratkovitš ja Snežana Beljankina. Sellel aastal oli turniiri teemaks «Poliitilised kampaaniad koolides peavad olema keelatud».

Oleme otsinud ja läbi lugenud hästi palju põnevat infot ning näinud vaeva ettevalmistuse jooksul. Iga argumendi, eriti tugeva argumendi koostamine võttis päris palju aega. Meil tuli mõelda, miks me oleme kampaaniate vastu või miks me toetame nende läbiviimist, sest reeglite järgi pidime olema nii eitav kui ka jaatav võistkond. Vaatamata sellele, et meie isiklikud arvamused ei läinud kooskõlla nendega, mida meil peaaegu alati tuli kaitsta, me ikka suutsime näidata, et meil on tugevad argumendid olemas ja me oskame neid suurepäraselt kaitsta.

Kahjuks, me ei teadnud sellest reeglist, et need, kes varasemalt osalesid presidendi väitlusturniiril, ei saa rohkem seal mängida. Võistkonnas oli 2 inimest, kes osalesid turniiril eelmisel aastal. Korraldajad aga otsustasid, et me ikka jätkame mängu, kuna me polnud ainukesed, kes ei teadnud sellest reeglist. Nad otsustasid, et mängime väljaspool arvestust. Meid see eriti ei kurvastanud – tulime turniirile eelkõige väitlema ja kogemusi saama, mitte ainult hea tulemuse saamiseks.

Iga mäng oli ülipõnev: meid innustas see tunne, et just meie, 16-aastased noored, kes just said valimisõiguse ja kasutasid seda esimest korda, arutleme nii tähtsate teemade üle. Kõige pingelisem mäng meie jaoks oli kolmas mäng. Olime peaaegu kindlad, et ikka kaotasime finaalmängu. Vastaste argumendid olid päris tugevad ja võistkond oli meist vanem ja kogenum – enne seda mängisime eakaaslastega. Kohtunikud aga otsustasid, et meie seisukoht on kaitstud paremini. Kolmas ja kõige mõnusam võit oli käes.

Lõpptulemus eriti rõõmustas meid: 3st mängust võitsimegi 3. Kui meie tulemus oleks üldarvestuses, siis me ilmselgelt pääseksime finaali Tallinna. Üldiselt oleme väga rahul enda tulemusega, sest oleme ainuke võistkond (v.a. võitjad, kes said 1. koha), kes võitis kõik 3 mängu järjest.

Väitluseturniiril osalemine oli väga põnev kogemus meie jaoks. Saime teada, kuidas õigesti (väitluse reeglite järgi) kaitsta oma seisukohta; arutlesime nii omavahel kui ka teiste võistkondadega, kuidas oleks õige viia läbi kampaaniat koolis ja mitte rikkuda seadust. Kohtunike käest saime väga palju kasulikku infot selle kohta, kuidas paremini tulevikus mängida; leidsime ka tutvusi väitlejate seast.

Oleme ääretult õnnelikud ja innustatud ning kavatseme tegeleda väitlusega veel rohkem. Loodame, et saame osaleda ka meistrivõistlustel ja teistel turniiridel- ja nüüd ainult üldarvestuses!

Võistkonna nimel

Aleksandra Ratkovitš